UW Today

May 1, 2013

2013 Awards of Excellence recipients announced

News and Information

The University of Washington has announced this year’s Awards of Excellence recipients, recognizing achievements in teaching, mentoring, public service and staff support.

The winners will be honored 3:30-4:30 p.m., June 13, at a ceremony in Meany Hall for the campus and general public.

Being awarded for the first time this year is the Distinguished Alumni Veteran Award in recognition of community service and civic engagement by a UW alum who is a veteran. The first recipient is Rear Adm. Herbert Bridge, U.S. Navy, retired, who graduated from the UW in ’47.

The other 2013 recipients are:

Distinguished Staff Award

  • Sarah Jackins, exercise training center, UW Medical Center
  • Carol Kummet, social work
  • Robert Lubin, housing and food services
  • Genome sciences tech team: James Cobb, Dale A. Hubler, Brian McNally, Roy Obenchain, Alexander Safir, Skylar Thompson, Charles Winston, Elizabeth Young, genome sciences
  • Partners PrEP study team: Mira Emmanuel-Ogier, Harald Haugen, Ting Hong, Lara Kidoguchi, Meighan Krows, Susan Morrison, Dana Panteleeff, Katherine Thomas, global health

David B. Thorud Leadership Award

  • Faculty award: Nancy Alarcon, speech and hearing sciences
  • Staff award: Susan Terry, UW Career Center

Distinguished Librarian Award
Glenda Pearson, microforms and newspapers collection, University Libraries

Alumni Association Distinguished Service Award
Bryan Pearce (posthumous award)

Distinguished Retiree Excellence in Community Service Award
Richard Simkins, undergraduate academic advising

Distinguished Teaching Award

  • Ronald Tilden, business, UW Bothell
  • Carolyn West, interdisciplinary arts and sciences, UW Tacoma
  • Holly Barker, anthropology
  • John Manchak, philosophy
  • Jim Pfaendtner, chemical engineering
  • André Punt, aquatic and fishery sciences
  • Phillip Thurtle, comparative history of ideas

Excellence in Teaching Award

  • Deepa Bhandaru, political science
  • Chi Hou Lei, mechanical engineering

Distinguished Contributions to Lifelong Learning Award
James DeLong, social work

S. Sterling Munro Public Service Teaching Award
Eleanor Bond, biobehavioral nursing and health systems

University Faculty Lecture Award
Stephen Gloyd, global health and health services

Marsha L. Landolt Distinguished Graduate Mentor Award
Fred Rieke, physiology and biophysics

Outstanding Public Service Award
Katherine Beckett, sociology, and law, societies and justice

Alumnus Summa Laude Dignatus
William H. Gates, ’50

President’s Medal
To be announced in mid-May

Tagged with: