Skip to main content
Husky 100

February 28, 2017

2017 Husky 100 Recipients!!

Bothell

Name Majors
Aretha Basu Society, Ethics, & Human Behavior (Bthl)
Matthew Dunaway Mechanical Engineering (Bothell)
Cecilee Fernandez Community Psychology (Bothell)
Feruza Ghias Community Psychology (Bothell), Society, Ethics, & Human Behavior (Bthl)
Holly Gummelt Physics (Bothell)
Sukhaman Kaur Health Studies (Bothell)
Randa Mustafa Mechanical Engineering (Bothell)

 

Seattle

Name Majors
Yasmin Ponsakaew Ahmed Public Health
Monica Airut Murphy International Studies, French
Ru’a Al Abweh Urban Design & Planning
Odin Atkinson Bus Admin (Oper & Supply Chain Mgmt), Business Administration (Finance)
Haki Bains Early Childhood & Family Studies, Psychology
Taylor Beardall Communication, Political Science
Ian Bellows International Studies
Tait Bergstrom English
Danny Bingham Political Science
Camille Birch Bioengineering, Computer Science
Mike Brothers Business Administration (Marketing)
Katie Yen Nhi Bui Psychology
Dorothy Cabantan Neurobiology
Esther Chang Civil Engineering
Derek C Chen Biology (Molecular, Cellular & Developmental)
Brian Crist International Studies
Kyle Curtis Chemistry (ACS Certified)
Emina Dacic Law, Societies, & Justice
Melissa Galindo Social Work (Child, Yth & Fam – Adv St)
Jono Grindall Aquatic & Fishery Sciences
Shivani K. Gupta Bioengineering
Jannette Gutierrez Spanish
Kelsie Haakenson History, Computer Science
Mara Hazeltine Medicine
Daniel Hernandez Aquatic & Fishery Sciences
Jessica Hernandez Marine Affairs, Environmental and Forest Sciences
Griffin Hoins Aquatic & Fishery Sciences
Martin Horst Linguistics, French
Brianne D Huffstetler Rowan Medicine
Joe Hunich Communication: Communities and Networks
Mayoore Jaiswal Electrical Engineering
Isatou Jallow Law, Public Hlth: Glb Hlth of Women Adol Chld
Diana Jimenez Sahagun Biology (Molecular, Cellular & Developmental)
Nick Khamphilom Speech & Hearing Sciences (Communication Disorders), American Ethnic Studies
Eric King Health Services
Mohammed Kloub Communication (Journalism)
Reina Kluender Psychology
Sneha Krishnan Biology (Ecology, Evolution & Conservation)
Marysa Lague Atmospheric Sciences, Applied Mathematics
Jackie Lang MOLECULAR AND CELLULAR BIO (FHCRC)
Marisa Leong Bus Admin (Oper & Supply Chain Mgmt), Business Administration (Information Systems), Certificate in International Business
August Longino Medicine
Kevin Lybarger Electrical Engineering
Andre Mattus Microbiology
David Mcintyre Bioengineering
Jessica Medrala Nursing
Daniele Menez Public Health
Yarid Mera Biology (Physiology)
Lauren Mittelman Public Health
Nick Montoni Chemistry
Ally Mueller Dentistry
Mira Naidoo Microbiology
Grace Nam Biology (Physiology)
Zoe Rebecca Ness English
Della Norton Spanish, Communication
Loma Pendergraft Environmental and Forest Sciences
Enrique Perez De La Rosa English (Creative Writing), Communication (Journalism)
Meili Powell Early Childhood & Family Studies, History
Trevor Renken Civil Engineering
Reem Raed Sabha Economics
Kuang Sheng Geography
Kristen Smith Environmental Studies
Erica Soelling Nursing (Family Nurse Practitioner)
Kayla Sprenger Chemical Engineering
Liesl Strand Biology (Molecular, Cellular & Developmental)
Holly Sullivan Chemical Engineering
Rachael Tamngin Anthropology: Medical Anth & Global Hlth, Biology (Physiology)
Ernie Tao Political Science, Biochemistry
Mina Tari Informatics, Gender, Women, and Sexuality Studies
Gabriella Tosado Chemical Engineering
Lupita Tovar Astronomy
Jenna Traurig Public Health
Connor Tsuchida Bioengineering
Jonathan Tsui Bioengineering, Molecular Medicine
Kate Turk Biology (Physiology)
Tyler Valentine Astronomy, Physics: Applied Physics, Earth & Space Sciences (Physics)
Julie Van Mathematics (Teacher Preparation)
Monica Cortes Viharo Drama, Public Scholarship
Lisa H Voelker MOLECULAR AND CELLULAR BIO (FHCRC)
Bradley Wachter Mechanical Engineering: Mechatronics
Michelle Ann Wasan Biochemistry, Biology (Physiology)
Tim Welsh Biochemistry, Chemistry (ACS Certified)
Grant Williamson Molecular Engineering
Scott C Yeung Technology Management MBA
Jessica Zistatsis Engineering (Mechanical Engineering)

 

Tacoma

Name Majors
Alishia Agee Cooper Social Work – Advanced Standing (Tacoma)
Ryan Hanley Environmental Science, UW Tacoma
Nhan Hoang Business Administration (Marketing), UW Tacoma
Asha Isaac Information Technology (Tacoma)
Cyril Johns Interdisciplinary Arts & Sciences (Communication), UW Tacoma
Jay Novelo Interdisciplinary Arts & Sciences (Ethnic, Gender & Labor Studies), UW Tacoma
Ashley Righetti Interdisciplinary Arts & Sciences (Psychology), UW Tacoma
Kayesee Schermerhorn Law and Policy (Tacoma)

Husky 100 Twitter