Distinguished Staff Awards 2016 Nominees

Individual Nominations

  • Sabine Aboltina, Hospital Assistant, Burns, Plastics, Pediatric Trauma
  • Arnel Alcaraz, RN3, CVPU
  • Nathan Bell, Administrative Coordinator, Department of Radiology
  • Noell Bernard-Kingsley, Director of Academic Services, Earth & Space Sciences
  • Toni Booker, Customer Account Manager, UW-IT Customer Services and Support
  • Julie Brunett, Program Manager (Counseling Services Coordinator), Global Health
  • Sue Bruns, Graduate Programs Adviser, Time Schedule/Curriculum Coordinator, School of Drama
  • Kelsen Caldwell, Service Learning Manager School of Medicine, Service Learning, Regional Affairs, Dean of Medicine
  • Zaide Chavez, Academic Administrator, Institute of Technology, UW-Tacoma
  • Tanya Conger, Assistant Director of Operations, Radiology
  • Ed Connery, Director, Academic Services, Aeronautics & Astronautics
  • Laura Curtin, Research Coordinator, Medicine/Nephrology
  • Sarah Egan, Events and Advancement Coordinator, Advancement/School of Pharmacy
  • Gary Eng, Senior Asset Manager, UW Real Estate
  • Kellie Engle, Director of Curriculum, Academic Affairs, School of Medicine
  • Magdalena Fonseca, Associate Director, OMAD Kelly Ethnic Cultural Center
  • Carmen Gumiit, Custodian, Custodial Services
  • Jennifer Halpin, Director, Odegaard Writing & Research Center / Department of English
  • Dana Hansen, Academic Counselor, ESS Student Services
  • Dawn Hathaway, Research Assistant, I-LABS
  • Eric Irvin, Director, Academic Programs, UW Educational Outreach
  • Kent Jewell, Program Support Supervisor II, Special Education and Curriculum and Instruction
  • Nicole Johns, Outreach Coordinator, Economics Department
  • Kelly Johnson, clinical psychologist, CHDD - UW Autism Center
  • Barbara Kavanaugh, Research Manager, Pharmaceutics
  • Kalena Kerby, Medical Assistant, Hall Health Center
  • Erin Kirschner, Counseling Services Coordinator, Biochemistry
  • Jill Klein, Grants Manager, Civil & Environmental Engineering
  • Kathleen (Kathy) Kline, CLE/LLLT Director, School of Law
  • Yen Lai, Budget/Fiscal Analyst, Biology
  • Wolfram Latsch, Director, Academic Services, Henry M. Jackson School of International Studies
  • Kim Lee, Administrator, Robinson Center/UAA
  • Juliet Louie, Administrative Assistant, Washington Pulp and Paper Foundation/Bioresource and Science and Engineering/SEFS
  • Sunny Lovin, Program Manager, Harborview Mental Health & Addictions Services
  • Laura Mason, Administrator of Program Operations, Affiliation Agreements & Student Scholarships, Student and Academic Services, School of Nursing
  • Sarah McDonald, Executive Assistant to the Vice Provost for Innovation, CoMotion
  • Joy Mecham, Senior Computer Specialist, Harborview Medical Center Department of Radiology
  • Yuko Mera, Graduate Program Assistant, Comparative Literature, Cinema and Media
  • Tracey Mosier, Safety Manager, Facilities Services/FES
  • Ronald Musgrave, Instrument maker, Physics
  • Sherri Nielsen-Hazard, Program Coordinator, UW Conference Management & Academic Programs
  • Martin Nolan, Facilities Program Support Supervisor II, UW Libraries Facilities
  • Kate Osmond, Assistant Director of Graduate Programs, School of Interdisciplinary Arts and Sciences, UW Bothell
  • Leah Panganiban, Counseling Services Coordinator--Graduate Lead, The William E. Boeing Department of Aeronautics & Astronautics
  • Alyssa Penner, Academic Counselor - Senior, Law, Societies, and Justice
  • David Peterson, Engineering Technician 3, Center for Experimental Nuclear Physics and Astrophysics
  • Catherine Provost, Graduate Program Advisor, Physics
  • Barbara Purington, Administrator, APL/CIMU
  • Susanne Recordon, Graduate Program Assistant, Political Science
  • Rebecca Richter, Research Scientist 3, Dept. of Medicine (Division of Medical Genetics)
  • Anthony Salazar, Outreach and Recruitment Officer, Graduate Opportunities, Minority Achievement Program
  • Tamara Schaps, Director of Career Development, Evans School of Public Policy and Governance
  • Kateri Schlessman, Associate Director, Department Finance, Department of Pediatrics, School of Medicine
  • Pamela Schreiber, Executive Director, Housing & Food Services
  • Kevin Schuda, Curriculum and Student Services Specialist, SPH - Epidemiology Department
  • Rosemary Simmons, Counseling Center Director, Student Affairs
  • Julia Smith, Administrator, Urban Studies - UWT
  • Terri Stewart, RN, Manager, SANE, HCSATS
  • Quan Tan, Senior Financial Analyst, UW SoM Department of Medicine Finance
  • Abtar Teja, Health Information Management Technician III, Health Information Management
  • Shelly Tonge-Seymour, Associate Director of Operations, Department of Global Health/I-TECH
  • Milt Tremblay, Director of Physical Planning and Sustainability, Campus Planning and Real Estate
  • Anna Van Pelt, Director, School of Law
  • Rachel Vaughn, Director, Carlson Leadership & Public Service Center
  • Carol Weigand, Administrator - Program Operations, Spokane - WWAM1
  • Beverly Wessel, Administrator, Philosophy

Team Nominations

Academic Advising and Student Services

  • Ann Langford-Fuchs Academic Adviser, School of Art + Art History + Design
  • Liz Copland, Academic Adviser, School of Art + Art History + Design
  • Laura Todd, Academic Adviser, School of Art + Art History + Design
  • Judi Clark, Director of Advising and Student Services, School of Art + Art History + Design

Contractor Electrical Shutdown Team

  • Scott Keller, Electrician, Operations & Maintenance
  • Mike Felix, Electrician, Operations & Maintenance
  • Chris Tust, Electrician, Operations & Maintenance
  • Rob Westlund, Electrician, Operations & Maintenance

UW Sustainability

  • Toren Elste, Events and Outreach Specialist, Planning & Management
  • Claudia Frere-Anderson, Director, Planning & Management
  • Christopher Toman, Sustainability Programs Specialist, Planning & Management
  • Sean Schmidt, Assistant Director, Planning & Management
  • Dan Druliner, Web Manager, Planning & Management
  • Daimon Eklund, Communications Coordinator, Planning & Management
  • Elise Glassman, Project Manager, Planning & Management
  • Marilyn Ostergren, Renewable Energy Liaison, Planning & Management

Active Learning Classroom Team

  • Roberta Hopkins, Director, Classroom Technology and Events, UW Information Technology
  • Tim Batzel, Senior Design and Integration Specialist, Classroom Technology and Events, UW Information Technology
  • Susie Cummings, Program Assistant, Odegaard Undergraduate Library
  • Janice Fournier, Research Scientist, UW Information Technology
  • Amanda Hornby, Teaching and Learning Program Librarian, Odegaard Undergraduate Library
  • Harry Murphy, Research Librarian and IT Liaison, Odegaard Undergraduate Library
  • Louise Richards, Assistant Director, Odegaard Undergraduate Library
  • Chase Sawyer, Program Support Supervisor I, Classroom Technology and Events, UW Information Technology

University of Washington Bothell Student Engagement & Activities

  • Samantha Penjaraenwatana, Program Assistant for Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities
  • Sam Al-Khoury, Assistant Director for Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities
  • Leah Shelton, Assistant Director for Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities
  • Missy Dominguez, Program Manager for Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities
  • Aliyah Vinikoor, Program Manager for Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities
  • Andrea Ramirez, Director of Student Engagement & Activities, Student Engagement & Activities

Family Presence in Codes

  • Stephanie Shushan, Program Operations Specialist, Medical Director's Office, UWMC
  • Mandy Boes Rossi, Social Worker, Patient Care Services, UWMC
  • Carol Kummet, Social Worker, Palliative Care, Patient Care Services, UWMC
  • Amy Haverland, Nurse Manager, Patient Care Services, UWMC
  • Sheryl Greco, Clinical Nurse Specialist, Critical Care, Patient Care Services, UWMC
  • Farah Herrera, RN, Patient Care Services, UWMC
  • Amy Furth, Clinical Manager & Educator, UWMC Spiritual Care, Patient Care Services, UWMC
  • Tracy Hirai-Seaton, Social Worker, Patient Care Services, UWMC

Conference Planning Team

  • Tammi Olson, Conference Coordinator, Center for Continuing Education in Rehabilitation, Department of Rehabilitation Medicine
  • Susan Bonnell, Manager of Program Operations, Center for Continuing Education in Rehabilitation, Department of Rehabilitation Medicine
  • Christine Clark, Continuing Education Coordinator, Center for Continuing Education in Rehabilitation, Department of Rehabilitation Medicine
  • John McClure, Training Specialist, Center for Continuing Education in Rehabilitation, Department of Rehabilitation Medicine

User Experience Team

  • Paul Ludecke, Manager, Commons, Health Sciences Library
  • Frank Stieber, Saturday Lead, Health Sciences Library
  • Sarita Thayil, Opening Technician, Health Sciences Library
  • Mary Van Court, Manager, User Experience, Health Sciences Library
  • Kay Douglas, Evening Lead, Health Sciences Library

ISS Advising Team

  • Mel Wensel, Director of Academic Services, Integrated Social Sciences, College of Arts and Sciences
  • Aimee Kelly, Senior Academic Adviser, Integrated Social Sciences, College of Arts and Sciences
  • Joe Hannah, Academic Counselor, Integrated Social Sciences, College of Arts and Sciences

Staff of the Center for Enabling New Technologies through Catalysis (CENTC)

  • Lynsey Tafreshi, Assistant to the Director, Chemistry Department
  • Eve Perara, Director of Diversity, Education and Outreach, Chemistry Department
  • Nadine Gruhn, Managing Director, Chemistry Department
  • Tamara Yurkanin, IT Project Manager, Chemistry Department

Applied Math Team

  • Laurie Feldman, Academic Counselor Senior, Department of Applied Mathematics
  • Derek Franz, Fiscal Specialist 2, Department of Applied Mathematics
  • Keshanie Dissanayake, Administrator, Department of Applied Mathematics
  • Lauren Lederer, Academic Counselor Senior, Department of Applied Mathematics

ICD-10 Program Team

  • Becky Revand, ICD-10 Cerner Project Manager, ICD-10 Program
  • Sarah Lucas, ICD-10 Program Director, ICD-10 Program
  • Carol Garsi, Coding Manager, ICD-10 Program, ICD-10 Program
  • Sally Beahan, Director, Health Information Management, ICD-10 Program

Burke Museum Collections Managers

  • Ron Eng, Paleontology & Geology Collections Manager, Burke Museum
  • Sharon Birks, Genetic Resources Manager, Burke Museum
  • Laura Phillips, Archaeology Collections Manager, Burke Museum
  • Rob Faucett, Collection Manager of Birds, Burke Museum
  • Rebecca Andrews, Ethnology Collections Manager, Burke Museum
  • Jeff Bradley, Mammalogy Collections Manager, Burke Museum
  • Katherine Maslenikov, Ichthyology Collections Manager, Burke Museum
  • David Giblin, Herbarium Collections Manager, Burke Museum

Graduate Tax Department

  • Heather Alhadeff, Associate Director, Graduate Program in Taxation, UW School of Law
  • Kelly Ruhlig, Tax Program Manager, UW School of Law

UW Medicine Specialty Pharmacy Implementation Committee

  • Shabir Somani, Chief Pharmacy Officer, UW Medicine; Assistant Dean, School of Pharmacy, UW Medicine
  • Michael Alwan, Health Services Manager, UWMC Pharmacy Services, UW Medicine
  • Maureen Broom, Interim Chief Financial Officer, UW Medicine, UW Medicine
  • MIchele Fisher, Chief Contracting & Payer Relations Officer, UW Medicine, UW Medicine
  • Lori Oliver, Director of Business & Legal Affairs, UW Medicine
  • Kim Donnelly, Director of Operations, Purchasing Pharmacy, UWMC Pharmacy Services, UW Medicine
  • Kimberly Harrison, Project Lead Pharmacist, UW Medicine Pharmacy Services, UW Medicine
  • Steve Fijalka, Director of Operations, UWMC/SCCA Pharmacy; Affiliate Associate Professor, Dept of Pharmacy, School, UW Medicine

West Campus Student Housing Team

  • Jeff Huebler, Construction Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Jon Lebo, Director, Major Projects Group, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Regi Hampton, Construction Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Troy Stahlecker, Senior Project Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Will Sigman, Project Manager/Construction Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Paul Brown, Senior Consultant/Project Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Michele Everett, Document Control Specialist, Capital Projects Office, Major Projects Group
  • Steve Folk, Senior Construction Manager, Capital Projects Office, Major Projects Group

School of Law Academic Services Team

  • Ralph Pearson, Program Assistant, School of Law
  • Margaret Kolberg, Program Coordinator, School of Law
  • Pontus Niklasson, Assistant Dean of Academic Services, School of Law

Trauma Surgical Intensive Care Unit (TSICU)

  • Saveth Soun, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Patty McElveny, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Carrie Ferrulli, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Yvonne Alabilla, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Byron Taeza, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Jennifer Clack, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Katie Brehe, Registered Nurse, 9MA/MB
  • Drew Shenk, Registered Nurse, 9MA/MB