Undergraduate Research Program

Past speakers

Autumn 2014

  • Dana Miller – Biochemistry
  • Orr Ashenberg – Fred Hutchinson Cancer Research Center and Microbiology
  • Judit Villen – Genome Sciences
  • Walter Andrews and Rachel Brown – Near Eastern Languages & Civilization
  • Mary-Claire King – Medical Genetics and Genome Sciences
  • Kat Steele – Mechanical Engineering
  • Deborah Kelley – Oceanography
  • Sonnet Retman – American Ethnic Studies

Winter 2014

  • Sean Munson – Human Centered Design and Engineering
  • James Clauss – Classics
  • José Antonio Lucero – Jackson School of International Studies
  • Dian Million – American Indian Studies
  • Juliet McMains – Dance
  • Ron Kwon – Orthopaedics and Sports Medicine
  • Julia Parrish – Aquatic & Fishery Sciences
  • Joel Migdal – International Studies

Autumn 2013

  • Adrienne Fairhall – Physiology & Biophysics
  • Eric Shea-Brown – Applied Mathematics
  • S. Malia Fullerton – Bioethics and Humanities
  • Matt Bush – Chemistry
  • Daniela Witten – Biostatistics
  • Kate Starbird – Human Centered Design & Engineering
  • Horacio de la Iglesia – Biology
  • Simón V. Trujillo – English

Winter 2013

  • Caroline Stromberg – Curator of Paleobotany, Burke Museum; Biology
  • Karen Litfin – Political Science
  • Matthew Sparke – Geography, International Studies, and Global Health
  • Anthony Greenwald – Psychology
  • Emily Bender – Linguistics (Computational Linguistics)
  • Daniel Kirschen – Electrical Engineering
  • Gerald Pollack – Bioengineering
  • James Clauss – Classics

Autumn 2012

  • Ileana Rodriguez-Silva – History
  • Matthew Sparke – Geography, International Studies, and Global Health
  • Bonnie Duran – School of Public Health, Department of Health Services
  • John Young – Art
  • Sonnet Retman – American Ethnic Studies
  • Michelle Habell-Pallán – Gender, Women & Sexuality Studies
  • Michael Shapiro – Asian Languages and Literature
  • Peter Guttorp – Statistics, Quantitative Ecology & Resource Management, and Urban Design & Planning
  • Scott Freeman – Biology
  • Janneke Hille Ris Lambers – Biology

Winter 2012

  • James Clauss – Classics
  • Patricia Kramer – Anthropology (Biological Anthropology)
  • María Elena García – Comparative History of Ideas
  • José Antonio Lucero – Jackson School of International Studies
  • Steve Herbert – Geography
  • Rheem Totah – Medicinal Chemistry
  • Eve Riskin and Jessica Tran – Electrical Engineering
  • Gray Kochhar-Lindgren – Philosophy, Literature, and Interdisciplinary Studies, UW Bothell

Autumn 2011

  • Jennifer Hoffman – College of Education (Educational Leadership & Policy Studies)
  • Jessica Lundquist – Civil and Environmental Engineering
  • Joseph Janes – Information School
  • Tom Daniel – Biology
  • General Barry McCaffrey – United States Army (Retired), President, BR McCaffrey and Associates, LLC
  • Kevin King – Psychology
  • Ben Marwick – Anthropology (Archaeology)
  • Maitreya Dunham – Genome Sciences

Winter 2011

  • Joachim Voss – Biobehavioral Nursing and Health Systems
  • Ram Samudrala – Microbiology
  • AJ Boydston – Chemistry
  • Elham Kazemi – Education, Curriculum and Instruction
  • James Clauss – Classics
  • Alison Wylie – Philosophy and Anthropology
  • Valerie Manusov – Communication
  • Stephen Gloyd – School of Public Health

Autumn 2010

  • Blake Nichols – Pharmacology
  • Frances McCue – Poetry
  • Giovanni Migliaccio – Construction Management
  • Matt Barreto – Political Science
  • Eric Shea-Brown – Applied Mathematics
  • Matt Sparke – International Studies
  • Katharine Huntington – Earth and Space Sciences
  • Christina Sunardi – Ethnomusicology

Winter 2010

  • Karina Walters – Social Work, Director, Indigenous Wellness Research Institute
  • John Wilkerson – Political Science
  • John Marzluff – Wildlife-habitat relationships; Avian social ecology and demography
  • Bo Zhang – Chemistry
  • Sapna Cheryan – Psychology
  • Anne Goodchild – Civil and Environmental Engineering
  • Wolfram Latsch – International Studies

Autumn 2009

  • Clarence Spigner – Health Services, American Ethnic Studies, Global Health
  • Carol Thomas – History, Ancient Greece
  • Layne Goldsmith – School of Art
  • Ed Miles – School of Marine Affairs, Senior Fellow, Joint Institute for the Study of Atmosphere and Oceans (JISAO), Co-Director, Center for Science in The Earth System
  • Biren (Ratnesh) Nagda – School of Social Work, Director, Intergroup Dialogue, Education and Action (IDEA) Center
  • Dustin Maly – Chemistry
  • Heidi Pauwels – Asian Languages and Literatures

Winter 2009

  • Yoky Matsuoka – Computer Science and Engineering
  • Russ Rockne – Pathology
  • Jentery Sayers – English
  • Axel Roesler – Art
  • Roberto Gonzales – Social Work
  • James Wellman – American Religion, Jackson School of International Studies
  • Eric Agol – Astronomy
  • Yoram Bauman – Program on the Environment

Autumn 2008

  • Sameer Honwad – Graduate Student, Science Education and Instructional Systems, Researcher, Design of Learning Collaboration and Experience Lab (dolcelab), Pennsylvania State University
  • William Bradford – Finance, Business and Economic Development
  • David Ginger – Physical and Materials Chemistry, Nanotechnology
  • Miguel Morales – Astrophysics, Axion and Dark Matter
  • Stevan Harrell – Anthropology
  • Sarah Elwood – Geography
  • Luis Fraga – Political Science
  • Joy Williamson-Lott – Educational Leadership and Policy Studies

Winter 2008

  • Billie Swalla – Biology
  • Peter Kahn – Psychology
  • Rachel Chapman – Anthropology
  • James Clauss – Classics
  • Suzie Pun – Bioengineering
  • Crispin Thurlow – Communication
  • Erika Harnett – Earth & Space Sciences
  • Julia Parrish – Aquatic and Fishery Sciences

Autumn 2007

  • Mark Haim – Senior Artist in Residence, Dance
  • John Sahr – Professor, Electrical Engineering
  • Aseem Prakash – Associate Professor, Political Science
  • Jentery Sayers and Ed Chang – Graduate Students, English
  • Paul Amieux – Research Assistant Professor, Pharmacology, Director, SCCPRR Gene Array Facility
  • Richard Gammon – Professor, Chemistry and Oceanography, Adjunct Professor, Atmospheric Sciences
  • Julie Stein – Professor, Anthropology, Director, Burke Museum of Natural History and Culture

Winter 2007

  • Sarah Stroup – Classics
  • Matt Barreto – Political Science
  • David Montgomery – Earth and Space Sciences
  • Frances Contreras – College of Education
  • Ann Kimball – Epidemiology
  • Sam Clark & Jeff Eaton – Sociology
  • Stewart Tolnay & Amy Kate Bailey – Sociology

Autumn 2006

  • Don Brownlee – Astronomy
  • Ron Stenkamp – Biological Structure
  • Janelle Taylor – Anthropology
  • Sandeep Krishnamurthy – Business Administration – UW Bothell
  • Kirsten Foot – Communications
  • Rebecca Aanerud – Women Studies
  • John Vidale – Earth and Space Sciences
  • Clifford Mass – Atmospheric Sciences

Winter 2006

  • Horacio de la Iglesia – Biology
  • Dieter Fox – Computer Science & Engineering
  • Anna Mastroianni – Law/Public Health Genetics
  • Gerald Pollack – Bioengineering
  • Mary Callahan – International Studies
  • José Alaniz – Comparative Literature
  • Gary Handwerk – Comparative Literature
  • Elizabeth Cooper – Dance

Autumn 2005

  • Larry Dalton – Chemistry and Electrical Engineering
  • James Gregory – History
  • Ilene Schwartz – Experimental Education Unit
  • Matthew Sparke – Geography and International Studies
  • Mehran Mesbahi – Aeronautics and Astronautics
  • Anthony Geist – Spanish and Portuguese Studies
  • Phillip Thurtle – Comparative History of Ideas and History
  • Shelly Lundberg – Economics

Winter 2005

  • Kristi Morgansen – Aeronautics and Astronautics
  • David Silver – Communication
  • Ginger Armbrust – Oceanography
  • Peter Kahn – Psychology
  • John Marzluff – Ecosystem Sciences & Forestry Resources
  • David Domke – Communication
  • Roger Roffman – Social Work

Autumn 2004

  • Dina Mandoli – Biology & Center for Developmental Biology
  • Deborah Kelly – Marine Geology and Geophysics
  • Pierre Mourad – Applied Mathematics, Applied Physics Laboratory
  • Barbara Wakimoto – Biology
  • Steve Herbert – Geography and Law, Society & Justice
  • Leroy Searle – English & Comparative Literature
  • Phillip Thurtle – Comparative History of Ideas
  • Herbert Blau – English, Drama & Comparative Literature

Spring 2004

  • Tony Irving – Earth and Space Sciences
  • Mark Ellis – Geography
  • Gretchen Kalonji – Kyocera Professor, Materials Science & Engineering
  • Daniel Waugh – History
  • Gabrielle Rocap – Oceanography
  • Gillian Harkins – English
  • Elizabeth Cooper – Dance
  • David Domke – Communication
  • Brian Reed – English
  • Frieda Taub – Aquatic and Fishery Sciences

Winter 2004

  • Ellen Yi-Luen Do – Architecture & Computer Science
  • Sarah Culpepper-Stroup – Classics
  • Richard Gammon – Oceanography and Chemistry
  • John S. Edwards – Biology
  • Stevan Harrell – Anthropology
  • Dennis Hartmann – Chair, Atmospheric Sciences
  • Dina Mandoli – Biology & Center for Developmental Biology
  • John Gastil – Communication

Autumn 2003

  • Christine Ingebritsen – Scandinavian Studies
  • David Allen – Psychosocial & Community Health
  • David Montgomery – Earth & Space Sciences
  • Robert Winglee – Earth & Space Sciences
  • Jerry Baldasty – Communication
  • Kim England – Geography
  • Stephen Hanson – Political Science
  • David Silver – Communication
  • Kathleen Woodward – English
  • Ana Mari Cauce – Psychology
  • Claudia Valdes – Digital Arts
  • Craig Hogan – Vice Provost for Research
  • Alvin Kwiram – Chemistry, Vice Provost for Research Emeritus
  • James Severson – Vice Provost, Office of Intellectual Property and Technology Transfer

Spring 2003

  • Craig Hogan – Astronomy and Physics
  • Lee Hartwell – Genetics and Medicine
  • Hazard Adams – English and Comparative Literature
  • Ake Lernmark – Immunology
  • Sarah Culpepper-Stroup – Classics
  • Cathy Beyer – Office of Educational Assessment
  • John Gastil – Communications

Winter 2003

  • John Delaney – Oceanography
  • Ellen Yi-Luen Do – Architecture
  • Lester R. Sauvage
  • Graylan Vincent
  • Karen Kennell
  • Richard Karpen
  • Layne Goldsmith – School of Art
  • Vladimir Chaloupka – Physics and Music