Undergraduate Academic Affairs

Recipients of UAA Staff Recognition Awards

UAA Recognition 2017

UAA Award Nominations

Staff Recognition Event

6/6/17 | 3:00-5:00 p.m.
Walker Ames Room | Kane Hall

 

 

Please send updates and corrections to the awardee lists to jodene@uw.edu.

Award for Excellence

  • Kirsten Atik (2012)
  • Kay Balston (2010)
  • Cathy Beyer
  • Ray Carlsen
  • Jodene Davis (2010)
  • Janice DeCosmo (2007)
  • Ken Etzkorn
  • Jerry Gillmore
  • Miriam Goldstein
  • Maren Halvorsen
  • Jennifer Harris (2008)
  • Ran Hennes
  • Jason Johnson (2004)
  • Michaelann Jundt (2011)
  • Brook Kelly
  • Janet Kime
  • Beret Kischner
  • Josh Lin (2016)
  • Joanna Loss
  • Nana Lowell
  • Sharon Minton (2013)
  • Ellen Mosolf
  • Dick Newcomb
  • Tracy Nyerges (2013)
  • Mona Pitre-Collins (2015)
  • Patrick Roberts
  • Dick Simkins
  • Deborah Smith (2015)
  • Christine Stickler (2005)
  • Rachel Vaughn (2014)
  • Julie Villegas
  • Pat Wrobel
  • Donald Zongker

Outstanding Achievement Award

  • Brad Bell
  • Jeanne Bayer
  • Alyson Boyd
  • Jason Boyd
  • Anne Browning (2015)
  • Cynthia Caci
  • Robin Chang
  • Peg Cheng
  • Rod Davis
  • Thomas Dicken
  • Jennifer Dow
  • Wendy Durant (2012)
  • Meg Estep
  • Nichole Fazio
  • Michelle Hall
  • Laura Harrington
  • Nancy Hines
  • Roberta Hopkins
  • Carole Hsiao
  • Ryan Hursh (2013)
  • Michelle Hutchinson
  • Linda Kemnitzer
  • Beret Kischner
  • Francesca Lo
  • Ryan Luk
  • Mona Pitre-Collins
  • Terry Rustan
  • Jennifer Stock
  • Aley Willis

Team Awards:

  • David Aldrich, Brad Bell, Tim Batzel (IT team, Classroom Support Services)
  • Mary Gates Endowment 10-year Anniversary team: Kirsten Atik, Jodene Davis, Aly Vander Stoep (2007)
  • Tim Batzel and Eric Barnum (2009)
  • Carlson Center service-learning team: Kathryn Pursch Cornforth and David Hlebein (2014)
  • Brook Kelly & Ryan Luk, UW Honors Program (2016)
  • UAA Transfer Advising Team: Joslin Boroughs, Leslie Ikeda, Christina Kerr, Donna Netz, Dan Poux, Donna Sharpe (2016)

Outstanding Student Employee Award

  • Jen Ainslie
  • Rebecca Anderson
  • Venus Azimi
  • Siw Bay-Hensen
  • Devan Berkley (2013)
  • Katie Boyajian
  • Molly Boyajian
  • Michelle Burce
  • Amanda Burrows
  • Gavin Campbell (2009)
  • Jacob Caylor (2010)
  • Martha Chan
  • Jean Chau
  • Raquel Chavez
  • CLUE Front Desk Managers: Julie Loh & Sera Wang (2016)
  • Brenda Coulson
  • Student Technology Fee Leads: Bayle Conrad & Marlee Mukai (2010)
  • Tamara Cutler
  • Matt Dela Cruz (2009)
  • Claire Fraczek (2009)
  • Anne Grant
  • Noopur Gupta
  • Rachel Hagen
  • Mitchell Harper (2015)
  • Laura Harrington (2009)
  • Emily James
  • Brett Jaspers (2014)
  • Alison Johnston
  • Maret Kane
  • Kelly May Kirkland
  • Mikki Kressbach (2010)
  • Laptop & Data Projector Loan Program Team
  • Jamie Lee
  • Joel Leshefka
  • Chelsea McPherson
  • Courtney Moran
  • Natelie Moretz
  • Dave Nutting & Jill Salo
  • Tuyen Nguyen (2012)
  • Elizabeth Perrigue
  • Matt Plotkin
  • Program on the Environment Student Team
  • Sunaro Prom
  • Kristen Rudlang
  • Jessica Salvador
  • Trey Schenold
  • Senior Peer Advising Team: Juliana Borges & Malika Garoui (2015)
  • Devon Smith
  • Mandy Strange
  • Dough Waugh
  • Janelle White (2013)

UAA Distinguished Partner Award

  • wǝɫǝbʔaltxʷ–Intellectual House (2016)
  • Student Athlete Academic Services (2015)
  • Division of Student Life (2014)
  • Office of Minority Affairs and Diversity (2013)
  • The Graduate SChool (2012)