Past Recognition Scholars

2007

Martin Acevedo
William P. and Ruth Gerberding Award
Psychology

Eugene Beaird
QFC Scholar
Biology

Elijah Burbank
President’s Achievement Award
Wells Fargo Scholar
History and Political Science

Erica Curry
Vice President’s Achievement Award
Alfred and Marilyn Mus Scholar
Biology and Pre-Nursing

Asiha Grigsby
Department of Intercollegiate Athletics –
Scholar Athlete Award
Spanish and International Studies

Josué David Mendoza
Sonnenblick-Del Rio Global Citizens Scholarship
Business Administration – Finance and Spanish

Emma Noyes
Robert T. and Nancy J. Knight Scholar
Anthropology and Public Health

Leanalynn Pastores
Bank of America Scholar
Social Welfare

Alvaro Presenda
Ludwig Pick Scholar
Chemical Engineering

Josephine Quitugua
Mark Cooper Scholar
Psychology

Yecelica Valdivia
Wells Fargo Scholar
Anthropology and Women Studies

Audra Vincent
Robert T. and Nancy J. Knight Scholar
American Indian Studies and Linguistics

Cullen White
Bank of America Scholar
Economics and Political Science


2006

Ruben Burbank
Nancy Lawton Weber Scholar
Neurobiology and Physiology

Brenda G. Diaz
Vice President’s Achievement Award
Wells Fargo Scholar
Business – Marketing

J. Camille Fisher
Robert T. & Nancy J. Knight Scholar
Psychology and American Indian Studies

Emily R. Gonzalez
Sonnenblick-Del Rio Global Citizens Scholarship
Law, Society and Justice and Human Rights minor

Leoule Goshu
Alfred and Marilyn Mus Scholar
Communications and Comparative History of Ideas

Ellen R. Harju
Robert T. & Nancy J. Knight Scholar
Chemical Engineering and Chemistry

Tina Le
Bank of America Scholar
Business – Accounting and Finance

Donny Mateaki
Department of Intercollegiate Athletics Award
History

Johan Pagelinan
Mark Cooper Endowed Scholar
Comparative History of Ideas and History

Juan Pinzon
Bank of America Scholar
Mechanical Engineering

Lacy Radel
Mark Cooper Endowed Scholar
Anthropology

Alexis M. Wheeler
President’s Achievement Award
Wells Fargo Scholar
History and Political Science

Kendra Williby
William P. & Ruth Gerberding Award
English


2005

Shantel Martinez
Sonnenblick-Del Rio Global Citizens Scholarship
History

Nichelle Alderson
Wells Fargo Scholar
Sociology

Lacy Cooper
Robert T. and Nancy J. Knight Scholar
Comparative History of Ideas and Sociology

Kristi Govella
President’s Achievement Award
Wells Fargo Scholar
Political Science and Japanese

Gonzalo Guzman
Wells Fargo Scholar
History

Raychael Jensen
Vice President’s Achievement Award
Alfred and Marilyn Mus Scholar
Business Administration – Finance and Entrepreneurship

Richard Lasso
William P. and Ruth Gerberding Scholar
Geography

Anthony Rivisto
Mark Cooper Endowed Scholar
Comparative History of Ideas and American Ethnic Studies

Chalia Stallings-Ala’ilima
Philosophy

Luis Tulloch
School of Medicine, Office of Multicultural Affairs Scholar
Biology and Biochemistry

Romaine Williams
Alfred and Marilyn Mus Scholar
Political Science

Stacy Wilson
Robert T. and Nancy J. Knight Scholar
Political Science

Christina Frimpong
Department of Intercollegiate Athletics Award
Economics

Sunshine Monastrial
William P. and Ruth Gerberding Award
International Studies and Public Health


2004

Echo Curry
Sonnenblick-Del Rio Global Citizens Scholarship
American Ethnic Studies

Gwendolyn Jackson
Vice President’s Achievement Award
English

Martha Kristjanson
President’s Achievement Award
Business Administration

Other names currently unavailable


2003

Michael Anderson
Educational Opportunity Program Award

Paige Benjamin
Department of Intercollegiate Athletics Award

Pedro Cordoba
Educational Opportunity Program Award

Sabrina Habib
President’s Achievement Award
Cell and Molecular Biology

Edgar Hernandez
Educational Opportunity Program Award

Ka’ili’kea Jackson
Educational Opportunity Program Award

Matthew Lamm
Vice President’s Achievement Award
International Studies/Russian

Hoang Nhan
William P. & Ruth Gerberding Award
Early Identification Program

Nicole Pete
Educational Opportunity Program Award

Cherokee Pettis
Educational Opportunity Program Award

Megan Toney
Educational Opportunity Program Award

Benjamin Vazquez
School of Medicine, Office of Multicultural Affairs Award

Aliseya Wright
Educational Opportunity Program Award


2002

Ona Anicello
Educational Opportunity Program Award

Shenna Bautista
William P. & Ruth Gerberding Award
Early Identification Program

Allison-Marie Foumai
Educational Opportunity Program Award

Cristina Guerrero
Vice President’s Achievement Award
Social Welfare

Mary Hunter
Educational Opportunity Program Award

Dakotah Lane
Educational Opportunity Program Award

Aysa Miller
Educational Opportunity Program Award

Jorge Roberts
President’s Achievement Awards
Economics and Business Administration

Jessie Ryker-Crawford
Educational Opportunity Program Award

Sharon Sangha
School of Medicine, Office of Multicultural Affairs Recognition Award

Chanpreya Thou
Educational Opportunity Program Award

Larry Tripplett
Department of Intercollegiate Athletics Award

Holly Wolf
Educational Opportunity Program Award


2001

Leila Cummings
William P. & Ruth Gerberding Award
Early Identification Program

Maya Gutierrez
Educational Opportunity Program Award

Max Hunter
Vice President’s Achievement Award
History

Anthony Kelly
Athletics Award

Tyson Marsh
Educational Opportunity Program Award

Naileh Muied
Educational Opportunity Program Award

Orn Phin
Educational Opportunity Program Award

Michael Tuncap
Educational Opportunity Program Award

My Le Shaw
President’s Achievement Award
American Ethnic Studies/Biochemistry

Sarah Sherry
Educational Opportunity Program Award

Comments are closed.