Husky 100

February 26, 2018

Announcing the 2018 Husky 100

We are thrilled to announce the 2018 Husky 100 – congratulations to all! The selection process this year was highly competitive, as we received more than 1,700 nominations and nearly 600 applications from all three UW campuses.

We are pleased to offer you a sneak peek at the list of students here and will be making a public announcement honoring these exceptional students and their stories in early April. Check back on our website in the coming weeks for more information!

Bothell

Student Class Standing Major(s)
Fahad Alshehri Junior Computer Science & Software Engineering
Lisa Fryett Senior Society, Ethics, & Human Behavior
Tanya Kumar Senior Educational Studies, Law, Economics & Public Policy
Allison Pace Senior Community Psychology
Leah Shin Junior Business Administration, Interactive Media Design
Avi Socha Senior Law, Economics & Public Policy
Warisha Soomro Junior Pre-Major

Seattle

Student Class Standing Major(s)
Sami Bailey Senior Public Health
Dustine Bowker Senior Political Science, Law, Societies, & Justice
Josh Dawson Senior Biology (Molecular, Cellular & Developmental)
Sam Gil Vargas Senior Human Centered Design & Engineering
Hannah Jeong Senior Nursing
Brendon Krall Senior Business Administration (Finance), Public Health
Tsewone Melaku Senior Human Ctr Des & Engr: Human-Computer Int
Bryan W Nakata Junior Communication (Journalism)
Caleb Perez Senior Bioengineering
Katrina Salazar Punzalan Junior American Ethnic Studies, Law, Societies, & Justice
Alexis Rodriguez Pantaleon Senior Biology (General)
Osman Salahuddin Senior Neurobiology
Khatsini Simani Senior Business Administration (Finance)
Dylan Tran Senior American Ethnic Studies, Education, Communities and Organizations
Colton Twiddy Senior Architectural Studies with Construction Management, Construction Management with Architectural Studies
Yesenia Velasquez Senior Accounting, Gender, Women, and Sexuality Studies
Maria Villegas Senior Political Science, Dance
Rick Gentzkow Alumni Integrated Social Sciences, Online
Ellena Anne Jones Senior Social Welfare
Solomon Muche Senior Bioengineering
Cecilia Perez Senior Nursing
Nayeli Sargent Senior Communication
Richard Lee Professional Pharmacy
Hayden Campbell Graduate Urban Design & Planning
Adrian Alarilla Graduate International Studies: Southeast Asia
Mitch Augustus Aman Senior Political Science, Law, Societies, & Justice
Mahlet Assefa Professional Medicine
Karley Benoff Senior Mechanical Engineering
Carol Bogezi Graduate Environmental and Forest Sciences, Nonprofit Management
Kaia Boonzaier Senior International Studies, Economics
Katherine Brower Senior Japanese, Microbiology
Kamaka’ike Bruecher Junior Public Health, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
Kaitlyn Casimo Graduate Neuroscience, Science, Technology and Society Studies, Neural Computation and Engineering
Itzue Caviedes Solis Graduate Biology
Amanda Elaine Chalfant Senior Computer Science
Angel Chen Senior Economics, Mathematics
Ali Cho Junior Political Science
Samantha J De Abreu Graduate Environmental and Forest Sciences
Michael Diamond Graduate Atmospheric Sciences
Sarah Duncan Senior Public Health
Nadya Ekhteraee Sanaee Senior Economics
Sedona Noel Ewbank Senior Biochemistry, Neurobiology
Molly J Gasperini Graduate Genome Sciences
Rachel Gerstenfeld Junior Psychology
Gurdeep Gill Senior Philosophy
Jocelyn Gonzales Senior Neurobiology
Casi Goodman Senior Mechanical Engineering
Arnela Grebovic Senior Aeronautics & Astronautics
Jax Hermer Graduate Nursing (Population Health Nursing)
Sharon Heung Junior Human Centered Design & Engineering
Kelly Hoang Senior Industrial Engineering
Rachel Hutto Graduate Biochemistry
Connor Kafka Junior Electrical Engineering
Lauren Kang Graduate Chemistry
Robyn Langevin Senior Bioen: Nanoscience & Molecular Engr
Amanda Moon Levenson Senior Chemical Engineering
Kyki Li Senior Anthropology, Dance
Thien-Tu Lien Senior American Ethnic Studies
Natalie Lowell Graduate Aquatic & Fishery Sciences
Korena Mafune Graduate Environmental and Forest Sciences
Aishwarya Mandyam Senior Computer Science (Data Science), Philosophy
Melissa Medsker Senior Human Ctr Des & Engr: Human-Computer Int, Computer Science
Henry Milander Senior Business Administration (Finance), International Studies, Near Eastern Studies (Languages & Civilization)
Matt Munoz Graduate Public Administration
Nuttada Panpradist Graduate Bioengineering, Public Hlth: Glb Hlth of Women Adol Chld
Burren Peil Senior Comparative History of Ideas, Human Centered Design & Engineering
Chester Tuchuong Pham Senior Chemical Engr: Nanosci & Molecular Engr
Katie Reichard Graduate Neuroscience
Sarah Grace Rubin Senior Psychology
Leah Ruggerone Professional Pharmacy
Kimberly Christine Ruth Junior Computer Engineering, Mathematics
Aayush Saxena Senior Informatics
Emma Spickard Senior Public Health
Hannah Fumiko Takemori Senior History
Justin Michael Thompson Professional Medicine
Joy Turner Graduate Public Admin (Nonprofit Management)
Judy Twedt Graduate Individual PhD
Christine S. Wang Professional Medicine
Lin Wu Graduate Education (Curriculum & Instruction)
Jie Yin Senior Biochemistry, Microbiology
Ty Youngblood Graduate Bioengineering
Mollye Zahler Senior Biology (General)

Tacoma

Student Class Standing Major(s)
Beck Adelante Senior Interdisciplinary Arts & Sciences (Arts, Media & Culture)
Brit Barnhouse Senior Writing Studies (Tacoma)
Youcef Bennour Senior Computer Science and Systems
Emily Clouse Senior Interdisciplinary Arts & Sciences (Psychology)
Natalie Garces Senior Business Administration (Marketing)
Angela Ramos Henderson Graduate Cybersecurity and Leadership
Tina Hernandez Senior Social Welfare
Natalie Lawrence Senior Interdisciplinary Arts & Sciences (Psychology)
Anneka Teresse Olson Graduate Community Planning
Kendy Q. Trinh Trinh Senior Interdisciplinary Arts & Sciences (Ethnic, Gender & Labor Studies)
Jordan Woolston Graduate Interdisc St: Non-Profit Management